3. dubna 2017

Kolik je potřeba důvodů? | 13 reasons why

Hello, boys and girls. Hannah Baker here. Live and in stereo.
No return engagements. No encore. And this time, absolutely no requests.
I hope you´re ready, because I´m about to tell you the story of my life. More specifically, why my life ended. And if you´re listening to these tapes, you´re one of the reasons why.

Takhle začínají kazety, které se jednoho dne objevily Clayovi zabalené v krabici od bot a bez zpáteční adresy před domem. Hannah ve třinácti částech vypráví příběh svého života a hlavně proč svůj život ukončila. Co s tím má Clay společného? Hannah se mu sice hodně líbila, pracovali spolu v kině a chodili spolu do školy, ale nikdy spolu nic neměli… nebo snad jo? Provedl Clay něco?

Jestli něco provedl a jak zapadá do Hannina příběhu, se může dozvědět pouze tak, že si poslechne všech třináct stran kazet. Což se pro něj stane velice náročné, Hannah toho má co říct opravdu dost… a nejedná se o moc pěkné věci.

V každé fázi života je člověk velice křehký tvor, i když už jsme dávno dospělí a jistí sami sebou, cokoliv nás může naprosto rozhodit. Období střední školy je v tomhle ale kritické. Tam se hledáme, tam sami sebe utváříme. A může to dopadnout velice dobře… a nebo taky vůbec ne. Hodně totiž záleží na prostředí a na atmosféře, ve které se všechno děje. A na lidech okolo nás. Všechno je vždycky o lidech, kteří nás obklopují.

13 reasons why je kniha Jaye Ashera, která je na světě už pěknou řádku let. Dávno vyšla dokonce i v češtině (ale pokud o ní v českém vydání nevíte, radši si ji ani nehledejte, mohli byste se dost leknout). A skoro stejně tak dlouho už o ní vím a chci si ji přečíst. Čekala jsem jen na ten správný podnět. Spuštění seriálové podoby mi tento impuls zařídilo.

Hannah ve svém vyprávění přivádí svůj život na pravou míru. Říká pravdu. Po škole totiž kolovaly dost zajímavé drby, které se velice rychle šířily. Hanně tak vytvořily lehce nechvalnou pověst a nikdo se potom už nedivil ničemu dalšímu, co se o ní povídalo. Ke všemu ale existuje i další strana vyprávění, stejně tak jako další strany kazety. A právě takového vyprávění se Hannah ujala před svou smrtí. A ujala se toho velice pečlivě a upřímně, nevynechala vůbec nic. A své vyprávění zanechala lidem, kterých se týkalo, aby se s ním vypořádali po svém. A na nás je, abychom se vypořádali s velice silnou, realistickou a hlavně skutečně skvěle napsanou knihou.


Jay Asher napsal velice kontroverzní knihu i na dnešní dobu, kdy asi většina máme pocit, že už nás jen tak něco nepřekvapí a nezaskočí. Ale ono ne, stále nás může cokoliv naprosto zaskočit. A proto jsou knihy jako 13 reasons why ohromně důležité. Nejsou jenom o zážitku z příběhu, aby nás z něj mrazilo a držel nás v napětí, kdo se ještě na kazetách objeví a co měl s Hanninou sebevraždou společného. A přestože jsou takové knihy i velice dobře napsané a po technické stránce jim vlastně ani nejde co vytknout, hrají i další důležité role v našich životních zkušenostech. Máme si z nich něco odnést. Z 13 reasons why si toho každý odnese strašně moc. Tahle útlá kniha toho má v sobě vážně hodně a dopad může být obrovský. Bylo to totiž aktuální dávno před samotnou knihou, v době jejího vydání, teď. A bude to aktuální i za hodně dlouhou dobu, protože takové lidské příběhy jen tak nezmizí. A proto jsou knihy jako 13 reasons why extrémně důležité.

Název: 13 reasons why
Autor: Jay Asher
Série: ---
Díl: ---
Vydání: 2007
Překlad: ---
Nakladatelství: Penguin Books
Počet stran: 288

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři