9. dubna 2017

#Nessorozec v Praze & Volání netvora

Netvor se zjevil těsně po půlnoci. Tak jako to netvoři obvykle dělávají.

Patrick Ness se před námi v Praze zjevil v úterý 28. března kolem jedné hodiny odpolední. Sice nevím, jestli je to jeho obvyklý čas na zjevování, ale rozhodně jsem velice ráda, že se objevil. Měla jsem totiž s dalšími bloggerkami (jak Patrick sám poznamenal, vypadalo to, že v české knižní blogosféře nefigurují mužské postavy, omlouváme se pánové :D) možnost zúčastnit se setkání s autorem trilogie Chaos, My ostatní tu prostě žijem, novinky Něco víc a nově vydaného Volání netvora. Večer jsme se poté zúčastnili v rámci Febiofestu i filmové premiéry Volání netvora, po které následovalo pokřtění knihy za přítomnosti Patricka Nesse. A já tímto znovu mnohokrát děkuji nakladatelství Slovart za pozvání!


Na besedě s Patrickem jsme se dozvěděli, že:
 • v květnu tohoto roku vyjde v originále nová kniha. Bude se jmenovat Release, je inspirovaná Misses Dalloway  a v příštím roce by měla vyjít v překladu u nás i na Slovensku 
 • nerad předčítá úryvky svých knih a nerad poslouchá někoho jiného, jak předčítá cokoliv. Na turné po Německu byl najatý herec na předčítání, protože Němci mají prý dlouhá čtení rádi… podle Patricka je rádi nemají, usínali tam. Kdyby prý věděl, že tam někdo bude víc jak půl hodiny číst, tak by sám o tu půl hodinu přišel později.
 • jeho první literární počin napsaný asi v deseti letech byl o koalách a o tom, jak převzaly vládu nad světem.
 • jsou pro něj důležité první a poslední věty jeho knih.
 • podle něj knihy potřebují komunikovat se svými čtenáři, teprve pak jsou skutečně hotovy.
 • umí trochu německy a soudí, že německý překlad jeho knih je lepší než originál.
 • se Siobhan Dowdovou se nikdy nesetkal. Měli společného nakladatele a napsat příběh podle jejího námětu byl právě jeho nápad. Původně to sám ani napsat nechtěl.
 • Volání netvora ilustroval Jim Kay a na základě těchto ilustrací si ho vybrala J. K. Rowlingová, aby ilustroval nové vydání Harryho Pottera.
 • nemůže odpovědět na otázku: „Co takhle přesunout Volání netvora na divadelní jeviště?“ J
 • Volání netvora je kniha pro děti. Nicméně je to taková kniha pro děti, ze které si toho hodně odnesou i dospělí. A každý si z ní odnese něco důležitého a pokaždé to bude něco jiného, ale rozhodně to bude něco velkého.  
 • umí sakra dobře fotit selfíčka :DVolání netvora je strašně smutná a zároveň strašně pěkná kniha. Vezme vás totiž za srdce. Sice tím, jaký příběh vypráví vlastně ohromně prvoplánově, ale prostě vezme (když skončil film, z celého sálu se ozývalo posmrkávání a pomluchlávání kapesníčků). Jedná se ale o vážně dobře udělanou knihu ( i graficky). A i přes pochmurnou a usmrkanou atmosféru, je Volání netvora značně vtipné. Jenom počkejte na scénu, ve které Connor rozmlátí babičce na padrť celý obývák!

Filmové zpracování je velice věrné a velice povedené. Zrovna u tohoto příběhu nemůžu automaticky prohlásit, že kniha je mnohem lepší než film, protože prostě není. Oba umělecké počiny jsou srovnatelně skvělé. A teď akorát nevím, jestli si ráda brzy přečtu znova knihu, nebo se znovu podívám na film… ta dilemata! Rozhodně ale vím, že se ke Connorově příběhu vrátím a nebude to jenom jednou! 

S jedním mám ale stále problém. Přestože se mi Volání netvora ohromně líbilo v obou podobách a Patrick Ness je hodně zajímavý, upřímný a talentovaný spisovatel, nějak se pořád nemůžu smířit s tím, že přenesl na papír příběh někoho jiného. Já vím, já vím, děje se to pořád, ať už o tom víme, nebo vůbec ne. A to je právě to, co mi na tom asi vadí, že se přiznává, že je to námět Siobhan Dowdové, která ale Volání netvora napsat nestihla, protože ji nemoc dostihla dříve, než čekala. Siobhan po sobě ale zanechala rozpracovaný příběh, hlavní postavy a pár prvních stran, které zůstaly v rukou nakladatele… a tak se dostaly k Patricku Nessovi s nabídkou, jestli nechce knihu podle námětu Siobhan napsat. A mě velice mrzí, že už se nikdy nedozvíme, jak mělo Volání netvora vypadat z pera Siobhan Dowdové a jestli by se jí dílo, které vytvořil Patrick Ness, a vytvořil ho vlastně sakra dobře, vůbec zamlouvalo. Kdo ví, třeba by jenom protočila oči a myslela by si svoje…

1 komentář:

 1. Je to dobrý, můj článek je zaměřený víc přímo na příběh a setkání popisuje jen okrajově! :D

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři