30. června 2017

Zákon je pruda, ale dá se obejít | Paní půlnoci

Nedávno vyšla v češtině nová kniha Cassandry Clareové a pokud se těšíte, že se odprostila od světa lovců stínů a napsala (konečně) něco úplně jiného, musím vás zklamat. Clareová se tohoto světa evidentně jen tak nevzdá, dokonce má naplánované ještě další série a další doprovodné povídky… Jaká ale byla Paní půlnoci?

Paní půlnoci má hodně pomalý rozjezd. Nějakých 120 až 150 stánek trvá, než se do všeho pořádně začtete a pořádně vás to chytí. U jakékoli jiné knihy byste si mohli říkat, že to už bude skoro půlka knihy pryč… u Paní půlnoci to ale rozhodně neplatí. 120 stran je asi její čtvrtina. Jedná se totiž značně objemnou knihu, z Clareové se nám stává trochu grafomanka. Za pomalý rozjezd nemůže případná čtenářova neznalost světa lovců stínů (v tomhle ohledu se autorce daří svět popsat pořádně pro nové čtenáře a zároveň neotravně pro ty staré), ale spíš jakási potřeba rozvést strašně moc linek tak, aby se do nich čtenář pořádně dostal a orientoval se. Sice nakonec dávají všechny smysl a mají svůj důvod, ale přeci jenom to vážně dlouho trvá a je jich až zbytečně moc.

„Přivezu oře,“ nabídl se. „Toužím se proletět.“
„A dodržuj povolenou rychlost!“ Zařval Julián, než Mark zmizel za rohem budovy.
„Pojedou po obloze, Juliáne,“ připomněla mu Emma. „Tam žádná povolená rychlost neplatí.“

Paní půlnoci se toho totiž děje opravdu dost. A možná je něco z toho až na škodu. Hlavní dějová linka, kdy sourozenci Blackthornovi a Emma řeší záhadné rituální vraždy, je zajímavá a nepředvídatelná, nicméně znovu se objevuje i linka romantická. Sice lehce v jiné podobě, ale mám pocit, že to bude znovu směřovat k milostnému trojúhelníku a ten jsme u Clareové už viděli, několikrát. Děje se toho ale ještě víc. Objevují se časté narážky na známé postavy z předchozích sérií a nakonec se objeví i samotné postavy. Nějak sice přispívají do samotného vyšetřování, ale stejně autorka rozvíjí i jejich soukromé osudy, které tak přidávají na počtu stran. A teď se ve mně bijí dvě čtenářky: fanynka lovců stínů, která je ráda, že vidí staré známé a že ví, co se s nimi děje; a nová čtenářka Paní půlnoci, kterou to vlastně strašně otravuje, protože kvůli nim knihu nečte a chce se soustředit na nový příběh a nové postavy.

V tu chvíli Emma seskočila ze skály.
Ve vzduchu kolem sebe roztočila Cortanu i nůž jako vrtuli helikoptéry. Vždy když některá z jejích zbraní zasáhla krunýř či měkkou tkáň, noční ticho prořízly pronikavé hmyzí skřeky.
Celý svět zpomalil. Emma pořád padala. Měla přesně tolik času, kolik potřebovala. Máchala levou i pravou rukou, rozsekávala hlavy, hrudní články i celé trupy a na konec si nechala rozevřené tlamy dvou mantidů.

A stejně tak to vlastně nakonec vidím i s celou knihou. V jádru je příběh totiž velice povedený a dobře vymyšlený a je pochopitelné, proč se tolik líbí (k tomu teda hodně přispívá i romantická linka, protože ty Clareové přece jenom dost jdou). Ale to všechno okolo… je až trochu moc. Počínaje neustálými narážkami na staré známé, kterými autorka nutí zcela nové čtenáře přečíst/koupit si i její předchozí knihy, a vlastně zcela novou sérií z toho samého a už několikrát použitého světa… to vlastně ještě nekončí. Neboť má Clareová v plánu ještě další knihy. Ano, v množném čísle.

Svět lovců stínů je moje srdcová záležitost, to klidně a ráda přiznám. A ráda se k němu budu občas vracet. Nepotřebuji k tomu ale milion knih, stačí mi ty moje už oblíbené. A určitě nejsem sama, kdo by si rád od Clarevé přečetl i něco úplně jiného. Snad se toho někdy dočkáme. Její styl psaní a vážně skvělý smysl pro humor si to opravdu zaslouží.

Název: Paní půlnoci
Autor: Cassandra Clareová
Série: Temné lsti (Sága o lovcích stínů 3)
Díl: 1 (10? tady najdete pořadí, v jakém by se jednotlivé příběhy měly číst)
Vydání: 2017
Překlad: Eva Maršíková a Alžběta Lexová
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 700
 Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Slovart! 

2 komentáře:

  1. Moc pěkně napsaná recenze :) Na knihu se právě chystám a doufám, že nezklame :) Od autorky jsem zatím četla jen jeden díl Nástrojů smrti :)

    OdpovědětVymazat
  2. Super recenze, ale já knihu asi vynechám. Od Cassandry jsem četla jen Město z kostí a pořád se nemůžu dokopat k tomu, přečíst si i zbytek série :/
    mell.

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři