25. srpna 2017

K cestě do vesmíru je potřeba hlavně nutella! | Kosmonaut z Čech

Šum kolem Kosmonauta z Čech mě při vydání neminul. Za prvé pracuju v knihkupectví, takže něčemu takovému vážně neuniknu, a za druhé se Kosmonaut a jméno Jaroslava Kalfaře objevovalo hojně i na sociálních sítích a nejen těch knižních. Nicméně já jsem docela dlouho odolávala, protože se mi z nějakého důvodu do knihy vůbec nechtělo. Teď ale vůbec nechápu, proč tomu tak bylo. Kosmonaut z Čech představuje přesně to, co mám na knihách ráda.
 
Chtěl jsem, aby základní potřeby lidské existence – utišení hladu, zdraví, láska – na sebe vzaly podobu drobného ovoce, které bychom mohli sázet a sklízet. Ale kdo by vlastnil plantáže a kdo by sklízel? Chtěl jsem, aby se kosmický prach shlukl kolem hliněných hnízd s agresivitou sršňů, aby plodil a vyvíjel se a splýval a vytvořil svou vlastní planetu s obyvateli podobnými lidem, kteří by jezdili v autech podobných autům. Možná kdyby existoval takový svět šedých stínů – odraz, napodobenina celého toho lidského experimentu – mohli bychom se na něj konečně podívat s odstupem a poučit se. Důkaz.

Za prvé se jedná o příběh vážně dobře ukotvený v prostředí a kultuře. Odehrává se ve dvou časech, v současnosti, kdy Jakub vzlétá jako český kosmonaut do vesmíru, a krátce po roce 1989, kdy se pro Jakubova otce jakožto věrného člena strany a pro celou jejich rodinu všechno změnilo. Střídání období je pravidelné a povedeně se tak navzájem doplňují jednotlivé dějové linky a příběh i díky nim dobře graduje. K tomu je ještě vše podáno s pěkným nadhledem na věc, které vás rozesměje a to hned několikrát! A nejen to… celá kniha má velice zajímavě nastolenou atmosféru, ze které vám místy bude běhat mráz po zádech, místy se budete bát a do toho všeho se budete smát!  

Ano, Lenka měla pravdu. Vrátím se jiný, ona se vrátí jiná. Karoserie stejná, některé díly vyměněné. Kdo ale říká, že by se dva úplně noví lidé nemohli milovat?

A jaký je vlastně příběh? To je jenom o tom, jak je Jakub Procházka jakožto český kosmonaut vyslán do vesmíru? Vůbec ne! Je o malém chlapci, jemuž se ze dne na den změnilo rodinné zázemí. Je o mladém a chytrém muži, který se snaží odvrátit rodinná příkoří, která se s ním neustále táhnou. A je taky o manželovi, který opouští svou ženu, aby několik měsíců letěl vesmírem k podivnému vesmírnému úkazu, který má za úkol prozkoumat. Je tedy o cestě, nejen do vesmíru, ale také do Jakubova nitra. Tedy… je vlastně hlavně o tom. Být takhle dlouho někde sám je vážně těžké. A o to těžší to je, když se jedná o cestu do vesmíru, kde opravdu nemáte žádného dalšího člověka. To se pak projeví na každém. (A k tomu je pak potřeba hodně nutelly!)

Kosmonaut z Čech si pozornost čtenářů rozhodně zaslouží. Nejen svým zajímavým příběhem a povedenou atmosférou, ale hlavně cestou do Jakubova nitra a mysli, kterou nám Jaroslav Kalfař dobře předkládá.  


Název: Kosmonaut z Čech
Autor: Jaroslav Kalfař
Série: ---
Díl
Vydání: 2017
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Plus
Počet stran: 313
 Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Plus! 

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři