18. září 2017

Není hrdina jako hrdina | My ostatní tu prostě žijem

Psaní Patricka Nesse jsem si hodně oblíbila. Jako každý autor má svůj styl psaní, ale rozhodně u něj nemůžeme tvrdit, že by jeho knihy byly jak přes kopírák a že by neuměl vymyslet něco úplně nového. Asi jsem ještě nečetla několik knih od jednoho autora, které by se tak strašně moc lišily. My ostatní tu prostě žijem je toho zářným důkazem.  

Kapitola první, v níž se posel Nesmrtelných zjeví v překvapivé podobě a pokusí se pro sebe nalézt tělesnou schránu. Poté co jím byl pronásledován hlubokým lesem, setkává se hipster Finn se svým osudem.

Toho dne, kdy jako poslední spatříme hipstera Finna živého, ležíme rozvalení na Palouku a debatujeme o lásce a žaludcích.


Příběh se v této knize odehrává ve dvou úrovních, mezi hrdiny, kteří nasazují své životy proti nadpřirozeným silám, které se snaží získat nadvládu nad světem, a mezi těmi ostatními, kteří prostě v takovém světě žijí a vůbec se k ničemu nemusí přímo dostat. Linka těch nebojácných hrdinů se ale odehrává jen na velice malé ploše, vždycky na začátku kapitoly je jim věnováno pár řádek. Ten hlavní ale vlastně postranní příběh má v  knize nejvíce prostoru. Ne vždycky je příběh jenom o hrdinech s  mocnými silami, kteří zachraňují svět. Příběhy jsou přece jenom i o těch obyčejných lidech.


V  případě My ostatní tu prostě žijem je řeč o několika kamarádech: Mikey, Henna, Jared a Mel, kteří se hlavně snaží odmaturovat a dostat se co nejdál od toho pekla zvané střední škola. Mikey se u toho ještě snaží nezbláznit ze své matky, která znovu kandiduje, takže jejich rodinný život je plný politiky, a z toho, že už strašně dlouho miluje Hennu, ale není schopen se odhodlat něco udělat. A do toho se dějí všechny ty podivné věci okolo, objevuje se modré světlo, objevují se zvířata, ze kterých září modré světlo, a hipsteři se chovají ještě divněji než normálně, občas všichni zmizí, pak se zase najednou všichni objeví… no zkrátka, ději se vážně, vážně divné věci.

„To chceš celej ten zbylej čas prožít ve strachu?“
„Nejspíš jo.“
„Nedělej to. Každej nemusí bejt ten vyvolenej. Každej nemusí bejt ten hrdina, co zachraňuje svět. Většina lidí prostě musí jenom žít svůj život, jak nejlíp dovede, a dělat věci, který jsou důležitý pro ně. Mít prima kámoše, mít dobrej život a někoho doopravdy milovat. A celou dobu vědět, že život nedává žádnej smysl, ale i tak se snažit způsob, jak bejt šťastnej.“

Patrick Ness rozhodně umí psát. Rozhodně taky umí vymýšlet zajímavě podivné (nebo podivně zajímavé?) příběhy. My ostatní tu prostě žijem je rozhodně podivná kniha a to nejen kvůli způsobu vyprávění. Podivné je hlavně prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Objevují se tam totiž takzvaní hispteři, kteří evidentně mají nějaké zvláštní schopnosti, potomci bohů, za kterými běhají kočkovité šelmy, nějací nesmrtelní, a řeč je dokonce o upírech. A do toho se dějí naprosto obyčejné věci, jako chození do práce, do školy a blížící se maturita. Na jednu stranu je to vlastně strašné páté přes deváté, ale ono to nakonec funguje. Jen si musíte knihu rozečítat s tím, že vám od začátku nebude tak úplně dávat smysl, vážně ne. Zlepší se to, ale chvíli to trvá.

Patrick Ness tu vytvořil něco vážně neotřelého a rozhodně se mu to povedlo a k tomu je to ještě dost vtipné a hrdiny si určitě oblíbíte. Jen tomu něco drobného chybí, co by dovytvářelo tu správnou nadupanou atmosféru. Ale... už vám někdy svítila kniha ve tmě? Až takhle vymakané My ostatní tu prostě žijem je

Název: My ostatní tu prostě žijem
Autor: Patrick Ness
Série: ---
Díl: ---
Vydání: 2016
Překlad: Jan Březovský a Tereza Nuckollsová
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 304
 Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Slovart!

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři