29. listopadu 2017

Návrat k nejednomu netvorovi | Nejtemnější kouty

Každý máme nějaký ten tajemný kout mysli, který neradi otevíráme sami sobě, natož pro někoho dalšího. Tessa o tom ví hodně. Když jí bylo devět, hrála s kamarádkou Callie důležitou roli při soudním procesu se sériovým vrahem, kterému se říkalo Netvor. Po procesu Tessa odjela žít k babičce, ale po deseti letech se vrací, protože její otec umírá a ona se ho rozhodne naposledy navštívit. Vrací se i k Netvorovi, protože ví, že se ani jedna s Callie tenkrát nezachovaly správně, hlavně se k němu ale vrací všichni, protože umírá další dívka, která zapadá do řady jeho obětí… jenže Netvor sedí už deset let za mřížemi.

Jsem čtenář, který zápletku a tajemství detektivní knihy odhalí často dost brzy a následně napjatě čeká, jak ji autor zabalil do textu a jak ji bude odhalovat. Nejtemnější kouty se mi ale odhalit nepovedlo. Prostě ne. Jasně, měla jsem tipy a nápady, ale byly tak strašně moc mimo, až se za to úplně stydím. Nejtemnější kouty jsou totiž mnohem hlubší a propracovanější, než se na první pohled zdají. Svojí komplexností bych je dokonce přirovnala ke Zmizelé od Gillian Flynnové a dovolím si tvrdit, že se jí v mnohém vyrovnávají. Zvráceností určitě.


A to začínají Nejtemnější kouty dost nevinně! No, teda, pokud za nevinné považujete návštěvu devatenáctileté dcery ve vězení, kam se vydává za svým otcem. Dcery, která před deseti lety svědčila proti sériovému vrahovi. Ale jo, oproti tomu, co se dělo potom, je to dost nevinné. Tessa se vrací do svého starého města, setkává se po dlouhé době s kamarádkou Callie a zjišťuje, že tehdejší případ nebyl tak jednoduchý, jak vypadal. Tessa s Callie zjišťují, že vůbec neměl tak jasný konec a že je do něj zapojeno mnohem víc lidí, hlavně ale odhalují, že rozhodně ještě není všemu konec. Zjistí pravdu včas, aby zabránily smrti další nevinné holky?

Kara Thomasová rozhodně umí vytvořit komplikovaný příběh a rozhodně ho umí napsat tak dobře, aby nic neodhalila zbytečně dopředu, ale přesně v tom čase, ve kterém se to nejvíc hodí (a kdy to nejvíc šokuje). Čtenář jí je tak vydán na pospas, protože vám žádná vodítka nepomohou v tom, abyste si vytvořili vlastní představu o pachateli. Tím si nás velice dobře zavázala, protože tak udělala knihu strašně napínavou a nečekanou, že se od ní prostě nedá odtrhnout. A nakonec nebudete vůbec vědět, co si máte myslet, protože vás zanechá tak akorát ve zhrozeném neuvěření, že se něco takové vážně stalo. Klobouk dolů před takovým uměním.


Mám z Nejtemnějších koutů dobrý pocit, což zní teda vzhledem k příběhu vážně strašně, já vím. Příběhově je to totiž hodně dobře vystavená kniha, která vás nenechá tak úplně spát a na kterou budete ještě dlouho myslet. Problém mám trochu s kladnými postavami, i když ani Tessu a Callie nelze označit za úplně kladné. Některé věci jsem jim zkrátka nevěřila a rozhodně mi nepřirostly k srdci. Něco málo jim chybí, aby byly zajímavé a charismatické. Záporné postavy se ale autorce povedly a dost z nich běhá mráz po zádech.

Jsou příběhy, které odhadnete hned na začátku a hned je vám jasné, kdo je vrah a jaká je situace. A pak jsou knihy jako Nejtemnější kouty, u kterých máte sice nějaké tipy, ale nakonec se odhalí něco mnohem většího, horšího a zrůdnějšího. Knihy, u kterých vás vyvede z míry i poslední věta, když už si myslíte, že je všechno v pořádku. Nejtemnější kouty jsou rozhodně knihou, ze které vás bude mrazit ještě dlouho po jejím dočtení.  

Název: Nejtemnější kouty
Autor: Kara Thomasová
Série: ---
Díl: ---
Vydání: 2017
Překlad: Milan Žáček
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 288
 Za poskytnutí recenzního ebooku mnohokrát děkuji nakladatelství CooBoo!

1 komentář:


  1. Dobrý den, milá knižní blogerko,
    neměla byste zájem zúčastnit se malého výzkumu a udělat se mnou malý experiment se čtenáři? Prosím, kontaktujte mě do emailu: kristina.zachova@seznam.cz , ať vám mohu poslat bližší info

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři