6. listopadu 2017

Ostrov, mapy, mýty a dívka | Dívka z inkoustu a hvězd

V listopadu vychází kniha s nádhernou (žlutou!) obálkou. Kniha se jmenuje Dívka z inkoustu a hvězd a napsala ji Kiran Millwood Hardgrave. Vybraným návštěvníkům festivalu Humbook se poštěstilo a dostalo se k nispeciální předvydáníDívka z inkoustu a hvězd je hodně zvláštní kniha a nepřekvapují mě rozporuplné recenze, které na ni vídám.  

Jestli jsi kartograf, aktuální polohu hvězd určitě znáš. 
To mě táta naučil hned ze začátku. Hvězdy jsou nejdávnější a nejpřesnější mapy. Poví ti, kde jsi, lépe než kompas – koneckonců vidí všechno z ptačí perspektivy. Když se je naučíš číst, nikdy se neztratíš 

Kniha vypráví o ostrově jménem Joya a jeho obyvatelích žijících pod nadvládou guvernéra Adoriho, vypráví o třináctileté Isabelle, dceři kartografa, která sní o tom, že jednou prozkoumá celý ostrov, i Zapomenuté území. A vypráví o pátrání po guvernérově dceři, ke kterému se Isabelle v převlečení za chlapce přidá. Nevypráví ale jenom o tom, jde taky o osud celého ostrova a všech jeho obyvatel. 

Dívka z inkoustu a hvězd není vlastně vůbec komplikovaná kniha. Naopak, jak příběh, hrdinové i pointa jsou značně jednoduché. Složitější je se do příběhu dostat, začátek totiž není úplně ideální. Zasvěcení čtenáře do společnosti a vysvětlení tamějších způsobů není komplexní. V podstatě celou první polovinu knihy jsem tak měla pocit, že mi něco zásadního uniklo, přestože jsem četla dost pozorně. Následně sice začalo všechno zapadat dohromady, ale zmatený začátek to už nezachránilo. Autorce se ale povedlo dost zajímavé řešení konce. To je hodně nápadité a rozhodně značně nevídané.  

Rozhodně ale autorce nemůžu upřít zajímavý styl psaní. Až po dočtení Dívky jsem zjistila, že Hargraveová píše hlavně poezii (Dívka je její první publikovaná próza) a v tu chvílí mi to bylo jasné... celý text je takový plynulý, lehce lyrický, povznášející. Vlastně dost dobře čitelný a to obzvlášť pro děti.  

Dívka z inkoustu a hvězd je totiž kniha pro děti a je to na ní hodně vidět. To sice není vůbec nic špatného, jen v tomto konkrétním případě je to taková kniha, která ale není zároveň i pro starší čtenáře. Pokud tedy máte mladšího sourozence, tak deset až dvanáct let starého, který má rád dobrodružné knihy, doporučte mu Dívku z inkoustu a hvězd, jedná se o docela milé dobrodružné čtení. 


Název: Dívka z inkoustu a hvězd
Autor: Kiran Millwod Hargrave
Série: ---
Díl: ---
Vydání: 2017
Překlad: Kryštof Herold
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 232
 Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment!

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři