26. ledna 2014

Když ožívají staré rány... | Bez naděje - recenze

Název: Bez naděje
Autor: Colleen Hooverová
Série: Bez naděje
Díl: první
Překlad: Jana Jašová
Počet stran: 384
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2014
Anotace:
Když se sedmnáctiletá Sky seznámí s Deanem Holderem – možná jediným klukem, jehož provází ještě horší pověst než ji – něco se v ní změní. S ním poprvé ucítí něco, co v ní všechny povrchní známosti předtím probudit nedokázaly. Holder ji uchvátí i vyděsí už během prvního setkání, ale hlavně ji dokáže probrat z citové otupělosti, kterou už začala považovat za součást své povahy. A vyvolat v ní vzpomínky na minulost… vzpomínky tak bolestné, že by si přála nechat je dál hluboko pohřbené.
http://www.karlasbookblog.com/wp-content/uploads/2013/08/hopeless3.jpg

Linden Sky Davisová žila poklidný, ale za to trochu zvláštní život. Nikdy nechodila do školy, nikdy neměla mobil, doma nemají televizi a Sky nesmí jíst nic nezdravého (tedy tak, aby to její mamka neviděla...). Její adoptivní matka je totiž zatvrzelá veganka a odpůrce moderní technologie. Přesto si ale Sky rozhodně nemůže na nic stěžovat. Je totiž opravdu šťastná. Teď se její život ale výrazně mění, protože se jí povedlo konečně mamku přemluvit, aby mohla chodit do školy, a tak nastupuje do posledního ročníku střední školy. Když si ale Sky zašla nakoupit zásobu tyčinek snickers, aby si je pak mohla doma schovat, potkala v obchodě Deana Holdera. Zvláštního kluka se špatnou pověstí, který má tak trochu problémy se zvládáním vzteku. Jenže ani Sky není bez pověsti, když se totiž dostane do školy, všichni už o ní mluví jako o děvce a nechávají jí na skřínce sprosté vzkaty. Jenže tohle není kniha o špatných a někdy až směšných začátcích na střední škole a není to ani kniha plných sladkých momentů, kdy se do sebe hrdinové zamilovávají, nebo tedy aspoň ne úplně. Tohle je totiž drama a dost pořádné, to vám tedy řeknu. http://i.imgur.com/140wUJq.jpgJakmile se totiž Sky s Holderem potká, boří se její celé její myšlení o vlastním milostném životě. Do té doby totiž Sky nikdy k nikomu nic necítila, ani se jí žádný kluk vlastně nelíbil (a lesba není, to otestovaly s kamarádkou Six), až si začínala myslet, že je s ní něco vážně špatně. Holder v ní tyhle city ale probudil. Jenže to není všechno, co s ním ožilo. Sky si začínala vzpomínat na dávno zapomenuté a zablokované vzpomínky na dobu před adopcí… A aby je opravdu odhalila, musí se doslova vrátit zpátky. 


Bez naděje zpočátku působí jako docela nevinná romantická kniha, která se sice dost dobře čte, že se od ní vážně nemůžete odtrhnout, ale nic moc extra výjimečného. I vztah Sky a Holdera je místy přitažený za vlasy, že nad ním trochu kroutíte hlavou. Jenže pak se to v polovině knihy zlomí a všechny drobné zmínky, poznámky a narážky na minulost a Skyino chování postupně začínají dávat smysl, až si řeknete: „Áha!“ A najednou už to není jen taková lehká a nevinná romance, kterou si přečtete, když si chcete odpočinout od svého života. Najednou se z knihy stává opravdové rodinné drama, z kterého nebudete vědět, kde vám vlastně hlava stojí. 


Děj je zamotaný, to ano, ale Hooverová to napsala velice dobře, takže nenechává tápat v nevědomosti a šikovně odhaluje vše potřebné v tu správnou chvíli. Celý zapeklitý a docela složitý příběh je samozřejmě stále proplétán onou romancí, kterou to všechno začalo. V některých chvílích možná i ty největší romantické dušičky protočí lehce oči nad několika klišoidními rozhovory, ale i přesto se jedná o opravdu povedenou knihu, která za zmínku a přečtení rozhodně stojí.  


Připravte ale svoje emoce, protože Colleen Hooverové na ně bude zatraceně tvrdě útočit. Bez naděje je přesně taková kniha, která dokáže člověka rozhodně pořádně zaujmout a přivést k slzám.
 
Za poskytnutí recenzního ebooku děkuji mnohokrát Euromedia Group
Knihu si můžete objednat zde.

6 komentářů:

 1. Na tuhle knížku se moc těším. Čtu na ni samé kladně recenze.

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělá recenze! Na knížku si mě nalákala :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ať už kniha vyjde! Všude čtu, jak jsou z ní lidé odrovnaní. Nepochybuji o tom, že já z toho budu hotové ještě víc. :D

  OdpovědětVymazat
 4. Vypadá velice dobre :)Nechces se na Fb přidat do této skupinky ? https://www.facebook.com/groups/308608775889434/ :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Na recenze na tuhle knížku narážím každou chvilku - asi to bude znamení! :) Určitě se na ni v nejbližší době chystám :)

  OdpovědětVymazat
 6. Souhlasím, recenze na každém rohu! :) skvělá recenze :)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři